Wat doen we
Arbeidsmarktregio’s
Nederland is onderverdeeld in 35 arbeidsmarktregio’s. Binnen deze regio’s werken gemeenten en het UWV samen aan dienstverlening die gericht is op werkgevers en werkzoekenden. VNO-NCW West is in alle arbeidsmarktregio’s actief betrokken bij het vertegenwoordigen van ondernemers en werkgevers, en om voor een goed werkende regionale arbeidsmarkt te zorgen.
De arbeidsmarktregio’s die in Noord-Holland en Zuid-Holland vallen zijn:
Noord-Holland:
|
Zuid-Holland:
|
Regionaal Werkcentrum
Binnen de recente hervormingen van de arbeidsmarktstructuur is door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gekozen om de huidige arbeidsmarktstructuren onder te brengen in regionale werkcentra.
Een regionaal Werkcentrum is een netwerk/platform in elke arbeidsmarktregio dat wordt gevormd door minimaal een regionale afdeling van VNO-NCW West of een andere werkgeversorganisatie, samen met de gemeenten, UWV, en werknemersorganisaties.
De structuur en het functioneren van het Werkcentrum zijn gericht op het bieden van één gezamenlijk regionaal loket voor werkzoekenden, werkenden en werkgevers, iets waar wij al jaren voor pleiten.
Vitaal Bedrijf
De zorgsector staat in Nederland voor grote uitdagingen. De vraag naar zorg neemt snel toe, terwijl de financiële middelen teruglopen. Kwalitatief goede zorg vraagt om innovatieve oplossingen. Daar kan het bedrijfsleven bij helpen. Daarom stimuleert VNO-NCW West de samenwerking en kennisdeling tussen partijen in de gehele zorgsector.
Dit doen wij, onder meer, door netwerken als Zorgpower in regio Rotterdam te faciliteren. Door middel van ons in te zetten op meer preventieve gezondheidszorg en daarin ‘best-practices’ van koploper ondernemingen op dit gebied te delen, proberen wij op die manier de druk op de arbeidsmarkt iets te verlichten. Voorkomen is efficiënter dan genezen.
Nederland onderneemt maatschappelijk
Het bedrijfsleven kan een belangrijke bijdrage leveren aan verschillende maatschappelijke doelen. In de Stichting Nederland Onderneemt Maatschappelijk! werken VNO-NCW en MKB-Nederland samen aan projecten van een maatschappelijk toegevoegde waarde. We stimuleren de inzet van werkgevers in maatschappelijk verantwoord ondernemen en laten zien wat er allemaal al gebeurt. Wij werken samen met NLOM op projecten als ‘op naar 125.000 banen’ en ‘perspectief op werk’.
Wat vinden we
Diversiteit en inclusie
Diversiteit op de werkvloer leidt tot vernieuwing en helpt bedrijven in te spelen op veranderingen in de omgeving. Daarnaast kunnen wij met de huidige krapte op de arbeidsmarkt ons het niet veroorloven om onbenut arbeidspotentieel niet te benutten. Diversiteit kan hierin een blinde vlek zijn. Wij zetten ons in voor meer diversiteit en inclusie op de werkvloer om bedrijven te helpen het maximale potentieel uit de arbeidsmarkt te halen, door middel van een gecentraliseerde landelijke aanpak zonder dat lokale overheden hier beleidspunten aan toevoegen zodat hier een lappendeken aan regelgeving en richtlijnen ontstaat. Dit heeft positieve effecten op de bedrijfsvoering, en helpt binnen de krapte op de arbeidsmarkt.
Arbeidsmigratie
Arbeidsmigranten zijn hard nodig om vacatures te vervullen waarin Nederlandse arbeidskrachten niet kunnen voorzien. Zij hebben recht op goede voorzieningen. De vraag naar arbeid leidt tot arbeidsmigratie: zonder vacatures zouden de migranten wegblijven.
Het gaat hierbij onder andere om een vraag naar praktisch opgeleide arbeidsmigranten, die bijvoorbeeld agrarische en industriële banen invullen die niet zomaar geautomatiseerd kunnen worden. Deze banen worden niet ingevuld door de huidige beroepsbevolking, waardoor migranten nodig zijn om deze onmisbare functies in te vullen. Deze hebben ook gepaste huisvesting nodig.
Wij pleiten ervoor om op regionaal niveau overheden, ondernemers en overige organisaties bijeen te brengen om gezamenlijk tot oplossingen te komen voor de huidige problemen rondom arbeidsmigratie.
Beroepsonderwijs en stageplekken
Beroepsonderwijs vervult een cruciale rol in het voorbereiden van studenten voor de arbeidsmarkt. Het is van groot belang voor ondernemers om goed opgeleide werknemers te hebben die direct bijdragen aan de behoeften van bedrijven.
Op dit moment heerst een tekort in bepaalde sectoren omdat te weinig mensen kiezen voor het beroepsonderwijs, waardoor bijvoorbeeld de energietransitie vertraging oploopt. Daarom streven wij naar een gelijke waardering voor het middelbaar beroepsonderwijs in vergelijking met ander onderwijs.
Hierbij blijven wij het belang van voldoende en bereikbare MBO-stageplekken benadrukken naar de gemeentes. Wanneer een student lang moet reizen naar zijn of haar stageplek buiten de steden omdat hier geen plek meer is voor maakindustrie, is dit niet bevorderlijk voor het opleidingsklimaat voor praktisch geschoolden. VNO-NCW West ondertekent daarom in meerdere regio’s de stagepacten. Deze stagepacten verbinden verschillende werkgevers met onderwijsinstellingen, waardoor passende en waardevolle stages beter gerealiseerd kunnen worden.
Waar wij de werkgevers die wij vertegenwoordigen geen verplichtingen op kunnen en willen leggen, proberen wij door kennisuitwisseling en promotie passende en waardevolle stages en vergoedingen te stimuleren.
GERELATEERD NIEUWS
Toekomst Hogeschool Inholland Alkmaar: kans voor stad én regio
Dit is hoe Gen Z werkt! Ondernemersontbijt op het SS Rotterdam geeft inzichten
Ondernemers uit VNO-NCW MRA – New Economy partnernetwerk leveren input voor MKB-debat
Meld je aan voor de Kom Binnen Bij Bedrijven Dagen!
Inspirerend Human Capital Netwerk Event met kerstborrel
Geslaagde ondernemerslunch over talent aantrekken in een krappe arbeidsmarkt
Sollicitatietraining in Amsterdam tijdens de week van gelijke kansen
CollegeTour: studenten Handel en Logistiek positief over carrière in glastuinbouw
IT-studenten enthousiast na bezoek aan kassen Aalsmeer
Waardevolle bijeenkomst in Amsterdam over het werkleven op kantoor én thuis
VNO-NCW Metropoolregio Amsterdam ondertekent Amsterdams Stagepact MBO
Social return, oftewel: “Mensen kansen geven”
Afscheid Jeroen Veerman bij RPA Noord-Holland Noord
Inspirerende middag bij het Human Capital Netwerk event in Amsterdam
Actieve middag in de Kuip over vitaliteit op de werkvloer
100 Techniek-studenten NOVA-college verrast over Glastuinbouw
Diversiteit moet je doen: terugblik evenement ‘Talent is wat telt’ op Diversity Day
Sluit je aan
Lid worden bij VNO-NCW West betekent aansluiten bij een invloedrijk netwerk. Wij vertegenwoordigen diverse bedrijfstakken in Noord- en Zuid-Holland en zetten ons in voor een optimaal ondernemingsklimaat.